První zmínky o zdejším kostele máme ze 2. poloviny 14. století. Do roku 1362 byl filiálním kostelem farního chrámu v Drahorazi. Tehdy totiž byl na žádost Vaňka z Kopidlna a se souhlasem Zdenka z…
Na místě jičínského předměstí Nového Města byly v 16. století měšťanské dvory, zahrady, 1 chmelnice a 2-3 vinice. Tehdy se zde rovněž říkalo „Zářečí“. Když však Albrecht z Valdštejna ke stavbě svých…
Tato obec, dříve zvaná též jako Jitčiněves, neměla až do počátku 18. století ani zámek, natož nějakou kapli. Třípatrový zámeček s mansardovou střechou ukončenou věžičkou nechal postavit v letech 1715…
Jičín se již v 15. století dělil na vlastní město a podměstí, jež byly tři – Pražské, Holínské a Valdické. Ta byla od vlastního města oddělena hradbou ve tvaru nepravidelného čtverhranu s baštami a s…
Na jeho místě stávala původně tvrz s vodním příkopem, jenž býval nejprve zásobován vodou z řeky Mrliny a posléze z rybníka na ní zřízeného. Různí autoři se rozcházejí jak nad tím, kdy byla vybudována…
Stejně jako v mnohých dalších městech, i v Jičíně měli zásluhu na založení gymnázia jezuité. Vyučování ve 2 třídách zde zahájili 3. listopadu 1623, a to v bývalé městské škole, stojící u západních…
Již od počátku 19. století byly provozovány různé školní a spolkové výstavy a přehlídky, avšak akce větších rozměrů se zde začaly konat až koncem téhož století. První výstavou, která se uskutečnila v…
Základem okresních záložen hospodářských, jež vznikly na základě zákona ze 22. března 1872 čís. 26, byly kontribučenské fondy obilní a kontribučenské fondy peněžní, jež vznikaly od 1. poloviny 18.…
Václav Nosek se narodil 25. prosince 1840 v Želejově Josefovi a Anně Noskovým. Jeho otec byl obilním obchodníkem. Nakupoval obilí v trzích, v panských dvorech i po mnoha okolních vsích a odtud je…
Během napoleonských válek prošlo skrz východní Čechy mnohokrát ruské vojsko, však o jeho pohybech nalezneme zápisy v každé obecní kronice. Někde ruskému vojsku spílali, jinde ho naopak vítali.Jedna z…