V dávných dobách bylo téměř samozřejmostí, že každý vlastník měl svůj pivovar, který patřil do mozaiky dalších potřebných potravinářských zařízení, např. mlýnů či cukrovarů. Soudí se, že bělohradský…
Tato obec se nachází na mírném návrší nedaleko Újezdského kopce (313,5 mn. m.) a sousedící úžlabiny, která se rozkládá v severojižním směru. Podle lidové tradice měly na její vznik velký vliv 4…
Tato vodní plocha na Brtevském potoce za Anenskými slatinnými lázněmi má velice zajímavý název. Podle Antonína Kotíka ho obdržel podle toho, že v jeho okolí býval dříve dubový háj a předpona par by…
Kdo nezná reálie tohoto lázeňského města, tak si nejspíše říká, proč zrovna v Lázních Bělohradě vzniklo muzeum našeho významného přírodovědce MUDr. Antonína Jana Friče (30. července 1832 Praha - 15.…
V tomto malebném lázeňském městě, jež bylo do roku 1722 součástí Nové Vsi a mělo dvojici mlýnů, pokud odhlédneme od těch, nacházejících se v jeho současných místních částech, byl tím nejstarším…
Když dnes někdo uvidí současný lázeňský areál, tak by mu nikdy na mysli nevytanulo to, že na jeho počátku stály dřevěné lázně pro vodové koupele, jež od roku 1880 sestávaly pouze ze 2 kabin a u každé…
Kostel se v této vsi nacházel již ve 14. století (původně náležel k bydžovskému, nikoliv k jičínskému dekanátu), kdy měl filiálku v Nové vsi. Údajně měl dát zdejší vsi pojmenování, protože původně se…
Jedním z nejstarších a nejvýznamnějších místních spolků byla Občanská záložna, neboť byla založena v roce 1873. Zprvu střídala svoje umístění a teprve po vybudování Lázeňského hotelu v letech 1893…
Železniční spojení přinesla do těchto míst Rakouská severozápadní dráha (ÖNWB), jež zřídila odbočnou trať z Chlumce nad Cidlinou do Ostroměře, která byla v roce 1871 prodloužena ke Staré Pace,…
V těchto místech původně žádná výstavba neexistovala, což můžeme zjistit nahlédnutím do indikační skici stabilního katastru z roku 1842 od adjunkta 1. třídy Leopolda Schrottmanna a geometra 3. třídy…